Háčkování, trend dnešní doby

Háčkování, stejně jako šití a další ruční práce, bylo ještě nedávno umění babiček. Pro dnešní dobu se to stalo trendy a mnoho žen ať už na mateřské či ve chvílích nudy začalo háčkovat zvířátka, deky a různé doplňky pro domácnost. Kromě toho, že pokud to člověk opravdu zvládá, tak se jedná o nádherné výtvory, tak pro děti jsou to povětšinou nejoblíbenější hračky. Sama jsem to zjistila, když jsem pro svého synovce nechala vyrobit klasického medvídka v kalhotách a malý byl z něj unešený. A tím, že jsem nabyla této skutečnosti, začala jsem se více zajímat o tento druh ručních prací, a tedy mám v plánu se začít zdokonalovat. Je třeba si na to zprvu najít opravdu dostatek času, než chytnete do rukou ten správný grif, trvá to.
háčkované hračky
Skvělým pomocníkem pro začátky je babička, která umí háčkovat nebo knížka o háčkování, kde jsou popsány techniky. Jakmile si zapamatujete pojmy jako: ŘO, PO, KS, PDS atp. a naučíte se je tvořit, tak se na internetu dají najít návody na různá zvířátka, u kterých je přesný návod ve zkratkách, počty řad, oček, sloupků a doporučení rozměrů háčků, typy vlny a potřebná výplň.
A kromě radosti pro děti se stal háčkovaný vzor trendem i pro letošní jarní a letní módu. Móda, která se nejvíce nosila v 70. a 90. letech. Ovšem háčkovat například šaty, to už chce opravdový zápal a mnoho času nazbyt. Proto raději koupit v obchodě. Vzpomínám si, kdy jsme doma měli háčkované plavky, na pohled zajímavé, ale jakmile se s nimi skočilo do vody, ihned se nasákly a byly tak trojnásobně těžší.
pletená zvířátka
Pokud se podíváme na háčkování z pohledu psychologického, tak bylo prokázáno, že pletení, háčkování, šití a jiné podobné aktivity, napomáhají udržení duševní rovnováhy. Dokonce i představují prevenci vzniku závislostí, depresí, a i oddalují nástup demence. Omyl je se domnívat, že plést, háčkovat atp. je pouze ženskou záležitostí. Dokonce i známý americký herec Russell Crowe plete a tvrdí, že mu to napomáhá zvládat hněv.
Lidský mozek produkuje chemickou látku zvanou dopamin, který pomáhá se cítit motivovanější, šťastnější a také podporuje koncentraci, tedy zaměření se jedním směrem. Dokonce lékařka působící na univerzitě v Arizoně, poukazuje na fakt, že textilní terapie (háčkování, šití, pletení, atp.), hraje důležitou roli při vylepšení nálady a potlačení depresivních stavů. Tedy možná i proto se tento druh domácí tvorby stal trendem dnešní doby.

You may also like...