Jak na bezpečnou koupi bydlení

Bydlet ve vlastním chce téměř každý Čech. Ve chvíli, kdy se tento zásadní životní krok rozhodnete udělat, tak vás čekají týdny, ale i měsíce hledání, shánění, prohlídek a zařizování. A to vše proto, abyste nedávali většinu svého platu za bydlení někomu jiného, ale sami sobě. Z tohoto a mnoha dalších důvodů je sehnání bytu či postavení domu prioritou číslo jedna pro většinu z nás.

ruce blogerky

7 jednoduchých kroků pro krásný život

Stručně a jasně se podívejme na tipy, které vám pomohou k bydlení, které jste si vysnili.

 1. Ujasněte si, co chcete.
 2. Kontaktujte realitní kancelář, ale hledejte i na vlastní pěst v okolí.
 3. Vyjednávejte o ceně a podmínkách sjednání smlouvy.
 4. Nechte si nemovitost prověřit od odborníků.
 5. Zkontrolujte všechny smlouvy předtím, než je podepíšete.
 6. Hledejte a najdete nejlepší banku na zajištění hypotéky.
 7. Nikdy neposílejte peníze na účet prodávajícího.

Pojďme si to projít. Parametry jsou extrémně důležité, protože jejich vyjasněním si ušetříte čas. Nevhodné nemovitosti totiž vyškrtnete hned na začátku. Počítejte také s tím, že vás čeká spousta hledání. Najít dokonalý byt v dokonalé lokalitě nebude nic snadného, a to hlavně když nebudete chtít utratit celé jmění.

Osobní prohlídku byste nikdy neměli zanedbat, ale stejně důležití jsou i odborníci. Inspektorovi zabere jen zhruba hodinu a půl, aby celou stavbu zhodnotil. A může vám tak ušetřit spoustu peněz při nechtěné rekonstrukci. Stejně tak je důležité, aby se do toho vložil i právník. Svěřte mu veškeré smlouvy a nechte si je zkontrolovat. Čeká vás jich totiž několik a pro laika je těžké se ve všem vyznat. Očekávat můžete smlouvu:

 • rezervační,
 • o smlouvě budoucí kupní,
 • o advokátní úschově a
 • samotnou kupní.

mince na domek

Tím se dostáváme k další věci, a tou je úschova. Nikdy nezasílejte své finance přímo na účet prodávající osoby. Mohli byste hodně naletět a těch několik milionů už nikdy neuvidíte. A bydlení také ne. Advokátní úschova je spolehlivý způsob, jak zaplatit a přitom o peníze nepřijít. Nespoléhejte na to, že prodávající bude slušný člověk. A to ani v případě, že kupujete od známého.

You may also like...