Kdo zažil sběratelskou vášeň, ví, o čem je řeč

Zpočátku se lidé orientovali na sbírky výtvorů matky přírody a již před staletími především šlechta trávila volné chvíle tvorbou rozsáhlých sbírek loveckých trofejí a také shromažďováním nespočetných druhů hmyzu – brouků a motýlů.
Sběratelská vášeň neutichala, dědila se v genech a plnila rozsáhlé prostory tolika exponáty, snad vším, co se dalo sbírat. Nemusíme zacházet příliš daleko, stačí zakoupit vstupenku do Národního muzea nebo do Technického muzea v Praze a máte zaručeně pestrý program na celý deštivý víkend. Ideální tip na rodinný výlet, kdy vystřídáte rozsáhlé národní sbírky minerálů, vodních a suchozemských živočichů s technickými unikáty, s jakými se jinde nesetkáte.
sbírka fotoaparátů

Co všechno se dá sbírat

Lidé sbírají skutečně cokoliv. Mohli bychom začít s těmi obyčejnými sběratelskými vášněmi, jaké se objevují v literatuře, ve filmu, a pochopitelně i ve skutečnosti. Každý z vás si jistě dokáže vybavit, co obnáší sběratelská vášeň filatelistů, sběratelů odznaků, vizitek, samolepek, a také různé techniky, počínaje starými fotoaparáty a konče třeba televizory.

Socialistické raritní kousky
Soudruh Vladimír Iljič Lenin ve všech podobách. I takoví nadšení sběratelé mezi námi žijí. Sbírka může být doplněna o busty Antonína Zápotockého, Gustáva Husáka, Leonida Iljiče Brežněva a dalších státníků té doby.
poštovní známka
Gramofonová deska
Až tak raritní sbírky to nejsou, sběratelů gramodesek je poměrně mnoho, zvlášť při představě, že gramodesku lze pohodlně přehrávat i v dnešní „digitalizované době“.

Céčka
Že někdo sbírá céčka, a že je v tom patřičná léčka, zpívá Michal David v jednom ze svých hitů 80. let minulého století. Céčka se běžně mezi lidmi měnila na burzách, zato dnes po nich neštěkne doslova ani pes.
symbol nebezpečí
Cedule
Sběratelé různých nápisů ve formě výstražných, informativních, zákazových a příkazových tabulek bývají nenápadní. V jejich sbírce se mohou ocitnout i docela zajímavé kousky, např. „Schema splachování WC, Nenahýbejte se z oken, Zákaz vstupu do mlýnského soukolí, Nebezpečí výskytu neidentifikovatelných objektů“ atd.

Krabičky od zápalek
Že někdo sbírá různé etikety, pivní tácky, samolepky, nálepky apod., není nic neobvyklého, ale někomu učaroval tvar přímo samotné zápalkové krabičky. A ty mohou být velice různorodé, od klasických kvádříků až po šestihranné modely, trojúhelníky, půlkoule, koule, jehlany, kužely atd.

You may also like...