Ransomware

Jeden z nejnovějších druhů škodlivého softwaru, který má jen v USA na kontě ztráty za více jak 24 milionů dolarů. V celosvětovém měřítku je pak tato částka ještě mnohonásobně vyšší. Funguje na jednoduchém principu. Hackeři zašifrují důležitá data ve vašem zařízení a následně požadují platbu, rozuměj výkupné, za znovu zpřístupnění těchto dat.

kriminalita

Nejprve byl tento typ viru populární pouze v Rusku, ale již v roce 2012 bylo známo více jak 250 000 různých typů ransomware. V květnu roku 2017 byl napaden počítačový systém zdravotní služby ve Velké Británii a byl zcela vyřazen z provozu. Za tímto případem stál ransomware WannaCry. Ani ne během jedné hodiny napadnul více jak 100 000 počítačů. Zasažena byla i španělská Telefonica a řada dalších významných organizací po celém světě. Počítačů v České republice se tento vir naštěstí dotknul jen okrajově.

Ransomware je tedy program vytvořený podvodníky, kteří však disponují velmi dobrými znalostmi počítačové programování. Váš počítač může být napaden například při spuštění zavirované emailové přílohy či návštěvou webové stránky, která je tímto virem rovněž napadena. Další možností je šíření přes počítačovou síť.

Existuje nějaká obrana před ransomware?
Váš počítač by měl být vybaven antivirovým programem. Ověřte si ale, zda váš antivirus dokáže odstranit i ransomware. Tyto antivirové programy je možné si zdarma stáhnout na internetu. Jedním z nejlepších a nejrozšířenějších je antivirus Avast. Měli byste mít aktualizovaný operační systém. Zapomínat byste neměli ani pravidelná zálohování dat mimo počítač, díky nim se ubráníte velké ztrátě dat i případným platbám za zablokovaná data. Žádná obrana totiž není bohužel stoprocentní.

hacker

Jakým způsobem je možné ransomware odstranit?
Kromě ochrany před ransomware by váš antivirový program měl obsahovat nástroj, který tento virus z Vašeho počítače odstraní. Určitě neprovádějte žádnou platbu minimálně do doby, než se poradíte s IT odborníkem!

You may also like...