Sodíkové výbojky snižují světelný smog
Víte, který zdroj umělého světla, je vůbec nejsilnější? Již déle, než padesát let se můžeme těšit z jeho výkonu, a prakticky se s ním setkáváme každý den. Jsou to vysokotlaké sodíkové výbojky Lightpark. Vnímáme jejich svit přirozeným způsobem, ačkoli vyzařují světelné spektrum v omezeném podání barev, a osvětlované předměty mají oranžový nádech. Tím však získá podvečerní a noční vzhled ulic a venkovních prostranství zajímavý ráz, spíše poklidný, který vybízí k uvolnění a zklidnění.
Sodíkové výbojky proti stresu
Světlo sodíkových výbojek popisujeme jako teplou bílou, poněkud se podobá barvě vyzařovaného světla klasických vláknových žárovek. Na teplou bílou jsme zvyklí již desítky let a připadá nám ve večerních hodinách přirozená.
Ona přirozenost je totiž dána žlutým až oranžovým odstínem, který nenarušuje každodenní denní a noční cykly, a přispívá tím k normálním pochodům v našem organismu, při nichž dochází k hormonálním změnám a vylučování látek, které lidské (i zvířecí) tělo připravují do fáze odpočinku, spánku a regenerace. Tím se také výrazně snižuje podíl stresových hormonů, lidé nejsou tolik napjatí, a v nočních hodinách nedochází k narušování přirozených spánkových biorytmů. Problémům s usínáním a probouzením včetně spánkového deficitu musí čelit lidé v místech, kde se zastupitelé měst a obcí rozhodli vybudovat veřejné osvětlení pomocí LED reflektorů.
Naštěstí jsou stále sodíkové výbojky v pouličních lampách v naprosté převaze, a i když se občas najdou lidé, kteří kritizují nízký index podání barev, kdy osvětlené předměty neodpovídají skutečným barvám, tak zdravotní hledisko musí zůstat v popředí.
Výhodou této technologie, kterou zná lidstvo již déle než půl století, jsou nízké náklady na výrobu, což je vzhledem k obrovskému výkonu a vysokému světelnému toku kromě zdravotních aspektů nejvýznamnější důvod k jejich zachování ve svítidlech, kde dosud spolehlivě pracují.