Sodíkové výbojky snižují světelný smog

Víte, který zdroj umělého světla, je vůbec nejsilnější? Již déle, než padesát let se můžeme těšit z jeho výkonu, a prakticky se s ním setkáváme každý den. Jsou to vysokotlaké sodíkové výbojky Lightpark. Vnímáme jejich svit přirozeným způsobem, ačkoli vyzařují světelné spektrum v omezeném podání barev, a osvětlované předměty mají oranžový nádech. Tím však získá podvečerní a noční vzhled ulic a venkovních prostranství zajímavý ráz, spíše poklidný, který vybízí k uvolnění a zklidnění.lucerny se sodíkovými výbojkami.jpg

Sodíkové výbojky proti stresu

Světlo sodíkových výbojek popisujeme jako teplou bílou, poněkud se podobá barvě vyzařovaného světla klasických vláknových žárovek. Na teplou bílou jsme zvyklí již desítky let a připadá nám ve večerních hodinách přirozená.
Ona přirozenost je totiž dána žlutým až oranžovým odstínem, který nenarušuje každodenní denní a noční cykly, a přispívá tím k normálním pochodům v našem organismu, při nichž dochází k hormonálním změnám a vylučování látek, které lidské (i zvířecí) tělo připravují do fáze odpočinku, spánku a regenerace. Tím se také výrazně snižuje podíl stresových hormonů, lidé nejsou tolik napjatí, a v nočních hodinách nedochází k narušování přirozených spánkových biorytmů. Problémům s usínáním a probouzením včetně spánkového deficitu musí čelit lidé v místech, kde se zastupitelé měst a obcí rozhodli vybudovat veřejné osvětlení pomocí LED reflektorů.sodíkové výbojky v parku.jpg
Naštěstí jsou stále sodíkové výbojky v pouličních lampách v naprosté převaze, a i když se občas najdou lidé, kteří kritizují nízký index podání barev, kdy osvětlené předměty neodpovídají skutečným barvám, tak zdravotní hledisko musí zůstat v popředí.
Výhodou této technologie, kterou zná lidstvo již déle než půl století, jsou nízké náklady na výrobu, což je vzhledem k obrovskému výkonu a vysokému světelnému toku kromě zdravotních aspektů nejvýznamnější důvod k jejich zachování ve svítidlech, kde dosud spolehlivě pracují.

You may also like...