Spolubydlení a co od něj očekávat

Největší výhodou společného bydlení je to, že nemusíte platit celý nájem, ale pouze polovinu, nebo ještě méně, pokud máte spolubydlících víc. Proto je tento způsob bydlení velmi oblíbený a často i nezbytný hlavně u mladých lidí a studentů vysokých škol.
balkony na rohu.jpg

Co promyslet předem

Každý člověk je trochu jiný a proto, je důležité si nejdříve ujasnit některé věci. Někteří lidé jsou velmi společenští, rádi poznávají nové lidi a jsou nejšťastnější, když mají kolem sebe pořád spoustu lidí. Naopak jsou ale i takoví, kteří dávají přednost klidu. Nemusí to nutně znamenat, že jde o nějaké podivínské samotáře, prostě si jen občas potřebují od ostatních lidí odpočinout.
Pro první sortu lidí je spolubydlení jako dělané. Nejen, že dokáží ušetřit na nájmu, ale taky budou v bytě plném lidi mnohem šťastnější.
Naopak druhá skupina lidí musí být při hledání bydlení, a hlavně svých spolubydlících mnohem obezřetnější.

Jak si vybrat spolubydlícího

Ať už jste stoprocentní extrovert nebo spíše introvert, vždycky je samozřejmě lepší bydlet s někým, koho už nějakou dobu znáte. Víte, že jde o člověka se kterým si vždycky rádi popovídáte, rozumíte si spolu, a hlavně se dokážete rozumně domluvit na společném postupu. Pokud toho člověka už nějakou dobu znáte, víte už i něco málo o jeho návycích a zlozvycích a společné bydlení si můžete dobře promyslet.
Pokud nutně sháníte nového spolubydlícího a z okruhu vašich přátel nikoho nenajdete, moc vybírat si pravděpodobně nebudete moct. Nezbývá vám, než umístit inzeráty a čekat na odpovědi. Musíte být hlavně velmi všímaví během první schůzky s potencionálním zájemcem a nebát se klást otázky.
komoda pod obrazem.jpg
Hlavní výhody společného bydlení:
· Platíte pouze část nájmu
· Téměř vždycky je v bytě někdo, s kým si můžete popovídat
· Můžete si rozdělit povinnosti a domácí práce rovným dílem a mít tak více volného času
Hlavní nevýhody společného bydlení:
· Přijdete o část svého soukromí
· Spolubydlící vás mohou rušit, hlavně pokud máte obrácený režim spánku a bdění
Spolubydlení určitě není vhodné pro každého. Před tímto, stejně jako před každým důležitým krokem v životě, je třeba zvážit všechna pro a proti a nevrhat se do něčeho naprosto bezhlavě.

You may also like...