Začarované školství

Dělají se jisté změny, ale veřejnost má spíše pocit, že ty vedou k horšímu, ne k lepšímu. Jak školství zachránit, to ví čert.

Co se zhoršilo?

· Pověst výučních oborů
Málokterý rodič chce dát své dítko na učební obor. Hlavně proto, že tam dnes končí ti nejhorší z nejhorších, kterým nejde o to, něco se naučit a někým se vyučit, ale prostě proflákat někde další 3 roky.
· Nabídka výučních oborů
Tím, že u nás zkrachovalo velké množství strojírenských a dalších firem, zmizely některé obory zcela z nabídky škol a dnes je problém, takové specialisty sehnat. Např. kominíci, modeláři apod.
· Šikana
Také díky moderní technice, internetu a mobilním telefonům jsou děti více zranitelné a vydíratelné. Sociální rozdíly jsou také větší a ti majetnější si užívají určitou nadvládu nad těmi méně majetnými.
· Pravomoc učitelů
Učitel je dnes spíše úředník, který neustále papíruje a vyplňuje nějaké tabulky a dotazníky a na vlastní výuku již nemá skoro čas. Také v porovnání s minulostí mnoho věcí nesmí. Takové tělesné tresty, které mohl užívat slavný Igor Hnízdo, by mnohdy určitě pomohly.
· Autorita učitelů
Je pod bodem mrazu. Na školy se mnoho kompetentních pedagogů nehrne a jdou raději pracovat do jiných odvětví. Na školách zůstávají často jedinci, kteří se dnes pro toto náročné povolání nehodí a nemají šanci si u žáků a studentů vybudovat autoritu.
dobrý nápad

Co se zlepšilo?

· Nabídka jazyků
Žáci mají dnes možnost vybírat nejméně ze tří cizích jazyků, často i z více. Povinná je angličtina, která tímto nahradila ruštinu. K ní se přidávají němčina, španělština, francouzština, ruština, italština a další.
· Učební pomůcky, vybavenost učeben
Interaktivní tabule, počítače, projektory a další usnadňují učitelům výuku a dělají ji zábavnější a přitažlivější.
· Školní prostředí
Školy jsou upravenější, čistší, barevnější a pestřejší.
svazek knih
· Nabídka oborů na vysokých školách
Vysoké školy dnes nabízejí širokou škálu oborů, kde si snad každý může vybrat. Otázkou je, zda to není i na škodu, protože studovat tak může opravdu každý a učební obory tím strádají.
· Kvalita jídla ve školních jídelnách
Většina jídelen nabízí již dost přijatelnou kuchyni a chodit tam již není pro děti za trest.

You may also like...