Každý může být detektivem

Pokud vám někdy babička nebo dědeček vyprávěli o svých příbuzných, které neznáte, možná vás napadlo, že byste se o nich rádi dozvěděli víc než jen to, že někdo takový existoval. Kde začít?
Logickým krokem určitě je začít hledat stará alba s fotkami. Dobré je také přizvat si k tomu někoho staršího, aby vám pomohl rozluštit, kdo je kdo.
stará fotka.jpg

Jak se vydat za předky?

Fotografie jste si prohlédli a rozhodli jste se vydat na cestu za tajemstvím vašeho rodu? Pak máte několik možností, jak se sami o sobě dovědět něco víc.
Protože je v dnešní době o genealogii, tedy o vědu, která se zabývá původem osob a jejich pokrevenstvím, velký zájem, můžete využit nabídku některých agentur, které vaše pátrání převezmou a po nějaké době vám předloží nějakým způsobem ukončený, tedy v rámci dostupných možností uzavřený rodokmen.
rodinný strom.jpg
Jestli se ovšem nechcete nechat připravit o takovouto pátrací akci plnou různých vodítek a máte čas na to, projít všechny kroky sami, od jednoho k druhému, spolehněte se sami na sebe.
Je jasné, že nejde o chvilkovou záležitost, a pokud se skutečně chcete dostat hlouběji do minulosti, musíte vědět, že na začátku je to poměrně snadná činnost. K dispozici máte několik aplikací, které vám usnadní třídění zjištěných dat. Jestliže k dispozici navíc máte rodné listy, snadno se tak dostanete třeba až k přelomu 20. a 19. století.
staré dopisy.jpg
V této fázi je důležité udržet si počáteční nadšení a zvídavost, protože právě teď se objevují první úskalí, která vám budou bránit v dalším postupu, například je nutné:
Ø navštívit matriku a hledat v archívech – musíte si zjistit, na kterou matriku zajít a v jakých archívech hledat, často se jedná o špatně čitelné dokumenty;
Ø překonat jazykovou bariéru – na našem území se často setkáte s němčinou, protože například v době Protektorátu se všechny úřední listiny psaly německy, pokud jste se ale prokousali dál, můžete narazit i na latinu;
Ø časová náročnost – často bude nutné zavítat do různých koutů v Česku a možná i dál.
Potřebujete-li rady do začátku, můžete navštívit nějaký kurz pro začínající badatele. A co víte, třeba zjistíte, že jste potomkem někoho slavného a udatného.

You may also like...