Mýty ohledně refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je spojeno s celou řadou mýtů a polopravd. Přitom správným refinancováním se dá ušetřit i několik tisíc korun ročně. Někteří lidé však raději nadále splácí nevýhodný úvěr, neboť se obávají příliš složité byrokracie či papírování. Jak je tomu ale doopravdy? Pojďme si vyvrátit několik mýtů a polopravd, které se běžně pojí se slovem „refinancování“.

S nadcházejícím koncem fixace má dlužník dvě možnosti. Buď kývne na novou nabídku ze strany aktuálního věřitele pro nové fixní období, nebo se rozhodne poohlédnout jinde. V tu chvíli přichází na scénu refinancování. Jedná se vlastně o předčasné splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, sjednaným za výhodnějších podmínek pro dlužníka. Správný čas na refinancování tedy přichází ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky (nižší úrokovou sazbu, delší dobu splácení či menší měsíční splátky).

uzavření smlouvy

Mýtus číslo 1: Refinancovat je možné jen se souhlasem aktuálního věřitele

Pokud se dlužník rozhodne svůj stávající úvěr refinancovat, aktuální věřitel mu v tom nemůže bránit. Není zapotřebí žádný souhlas, v rámci udržení dobrých vztahů je ovšem dobré věřitele informovat o skutečnosti, že úvěr bude předčasně splacen. Tento záměr je dobré oznámit bance alespoň s měsíčním předstihem.

počítání financí

Mýtus číslo 2: Vysoké penále za předčasné splacení

Refinancování hypotéky v době fixace je zcela zdarma. Věřitel tudíž nemá žádné oprávnění se po dlužníkovi domáhat ušlého zisku, který byl zapříčiněn předčasným splacením.

Mýtus číslo 3: Refinancování je možné jen na konci fixace

Je sice pravda, že refinancování je nejvýhodnější právě konce fixace, ovšem to neznamená, že není možné předčasně splatit úvěr téměř kdykoliv. Mimo období fixace ovšem předčasné splacení podléhá finanční kompenzaci ušlých zisků. Výše této částky se liší banku od banky.

You may also like...