Soukromí na internetu – existuje vůbec?

V dnešní době je třeba dbát o své soukromí při jakékoli práci či zábavě na internetu. Vynalézavost hackerů nezná mezí a na uživatele je kladen čím dál větší nátlak ve formě malwaru, virů a podvodů typu pishing. Krádeže identity a úniky dat jsou na denním pořádku a jsou o to nebezpečnější vzhledem k tomu, že se již internet běžně propojuje s našimi bankovními konty a elektronické bankovnictví je velkým lákadlem pro útočníky.
úprava obrázku
Podívejme se alespoň na základy:
1. Pokud si nejste jisti podezřelými emaily, vůbec je neotvírejte a už vůbec jejich přílohy. Často se v nich objevují divná jména, špatná gramatika, ale i to už se vylepšuje. Novým trendem hackerů je poslat vám stránku, která se tváří jako domovská stránka vaší banky. Při troše nepozornosti vyplníte své přihlašovací údaje a poskytnete je tak nezvaným osobám.
2. Updatujte operační systém svého počítače společně s antivirovým programem. Nechejte si automaticky aktualizovat systém kdykoli je to potřeba.
3. Přemýšlejte, než budete na cokoli reagovat. Pokud dostanete nabídku, která se tváří až moc dobře na to, aby byla pravdivá, nereagujte a už vůbec neposkytujte svoje osobní informace.
4. Udělejte si čas a věnujte se prvkům nastavení soukromí na stránkách typu Facebook, Google apod. Změna nastavení soukromí vám zajistí být viděni méně lidmi a poskytuje vám možnost větší kontroly vašich aktivit. Toto je důležité zejména proto, že přílišné sdílení může vést k nechtěné pozornosti.
5. Pozor také na svůj profesní obraz na internetu a hříchy mládí. Je běžnou praxí personalistů vyhledat informace o potencionálních zaměstnancích na internetu.
muž ve tmě u pc
6. Blokování cookies. Zde záleží na nás, jak moc chceme nechat třetí strany sledovat naše aktivity na internetu. Na základě toho se nám zobrazuje cílená reklama apod. Na druhou stranu je pro mnoho lidí nepohodlné cookies plně blokovat, protože nám v mnoha ohledech usnadňují přihlašování a práci s oblíbenými stránkami.
7. A nakonec vždy používejte zabezpečené bezdrátové připojení. Veřejné Wi-fi sítě nejsou úplně vhodné a bezpečné. Zabezpečte si svoji Wi-fi silným heslem a používejte firewall.

You may also like...