Začarované školství


Dělají se jisté změny, ale veřejnost má spíše pocit, že ty vedou k horšímu, ne k lepšímu. Jak školství zachránit, to ví čert.


Co se zhoršilo?


·         Pověst výučních oborů

Málokterý rodič chce dát své dítko na učební obor. Hlavně proto, že tam dnes končí ti nejhorší z nejhorších, kterým nejde o to, něco se naučit a někým se vyučit, ale prostě proflákat někde další 3 roky.

·         Nabídka výučních oborů

Tím, že u nás zkrachovalo velké množství strojírenských a dalších firem, zmizely některé obory zcela z nabídky škol a dnes je problém, takové specialisty sehnat. Např. kominíci, modeláři apod.

·         Šikana

Také díky moderní technice, internetu a mobilním telefonům jsou děti více zranitelné a vydíratelné. Sociální rozdíly jsou také větší a ti majetnější si užívají určitou nadvládu nad těmi méně majetnými.

·         Pravomoc učitelů

Učitel je dnes spíše úředník, který neustále papíruje a vyplňuje nějaké tabulky a dotazníky a na vlastní výuku již nemá skoro čas. Také v porovnání s minulostí mnoho věcí nesmí. Takové tělesné tresty, které mohl užívat slavný Igor Hnízdo, by mnohdy určitě pomohly.

·         Autorita učitelů

Je pod bodem mrazu. Na školy se mnoho kompetentních pedagogů nehrne a jdou raději pracovat do jiných odvětví. Na školách zůstávají často jedinci, kteří se dnes pro toto náročné povolání nehodí a nemají šanci si u žáků a studentů vybudovat autoritu.
dobrý nápad


Co se zlepšilo?


·         Nabídka jazyků

Žáci mají dnes možnost vybírat nejméně ze tří cizích jazyků, často i z více. Povinná je angličtina, která tímto nahradila ruštinu. K ní se přidávají němčina, španělština, francouzština, ruština, italština a další.

·         Učební pomůcky, vybavenost učeben

Interaktivní tabule, počítače, projektory a další usnadňují učitelům výuku a dělají ji zábavnější a přitažlivější.

·         Školní prostředí

Školy jsou upravenější, čistší, barevnější a pestřejší.
svazek knih

·         Nabídka oborů na vysokých školách
Vysoké školy dnes nabízejí širokou škálu oborů, kde si snad každý může vybrat. Otázkou je, zda to není i na škodu, protože studovat tak může opravdu každý a učební obory tím strádají.

·         Kvalita jídla ve školních jídelnách

Většina jídelen nabízí již dost přijatelnou kuchyni a chodit tam již není pro děti za trest.

You may also like...